Dobra Dieta – Irlandzka Wołowina

Jakość żywności określają:

  1. Wartość odżywcza
  2. Bezpieczeństwo zdrowotne
  3. Walory smakowe.                                                                                        Dokładnie taką kolejność chciałabym uwzględnić w mojej diecie. Niestety udaje się to tylko okresowo, najczęściej wtedy gdy w planach jest wyjazd z bikini w roli głównej 😉 A potem znów powrót do nieco odwróconej kolejności, mianowicie prym wiodą walory smakowe.

Wychowana w Polsce i na polskiej wieprzowinie, na kotlecie schabowym i mielonym u Babci, na wieprzowinie w galarecie, w gołąbkach i wszędzie wieprzowinie, najlepiej duszonej u Mamy – nie zmienię chyba nigdy tych preferencji smakowych i smak wieprzowiny będzie dla mnie zawsze najlepszy. Gdy jednak staram się nieco zdrowiej żyć, zmieniam kolejność na ww. i wtedy wybieram wołowinę irlandzką.

POCHODZENIE WO‎‎ŁOWINY IRLANDZKIEJ

Wilgotny, umiarkowany klimat irlandzki w połączeniu ze stałym wiatrem morskim to warunki sprzyjające rozwijaniu się najlepszej trawy. W całej Irlandii można również znaleźć wielkie ilości ziół i koniczyny. W połączeniu z trawą stanowią one naturalną paszę dla bydła. Ponadto Irlandia to ogromne przestrzenie. W ten sposób małe stada bydła mogą paść się na wielkim terenie.

To wszystko sprawia, że mięso irlandzkie charakteryzuje się doskonałą jakością. Wołowina jest zawsze krucha i ma zapewnioną odpowiednią marmurkowatość. Tłuszcz śródmięśniowy nadaje mięsu idealny smak.

Wołowina jest mięsem bardzo lubianym także przez kucharzy. Charakteryzuje się wysokim poziomem tzw. prekursorów. Są to substancje same nie mające cech smakowo-zapachowych, ale podczas przygotowywania (obróbki kulinarnej) wchodzące w reakcje chemiczne z innymi składnikami, co daje efekt w postaci potraw o bogatym i zróżnicowanym smaku i aromacie. Prekursory zawarte są w każdym gatunku mięsa, ale wołowina ma ich szczególnie dużo ze względu na strukturę i wiek ubijanych zwierząt. W przeciwieństwie do drobiu, czy najczęściej również wieprzowiny (nie mówiąc oczywiście o cielęcinie i jagnięcinie), bydło ubija się w dojrzałym wieku, kiedy poziom prekursorów jest najwyższy.

Wołowina to jedno z najwartościowszych odżywczo mięs – średni poziom zawartości tłuszczu oraz wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka (przyswajalność białka wynosi 70-100%). Obecność witaminy B12, nie występującej w produktach roślinnych oraz B1 i B6. Wołowina to również bogate źródło fosforu, żelaza (2,5 mg / 100 g mięsa) i cynku (3,8 mg / 100 g).

 

20160603_171156-EditZ czym wołowina dobrze smakuje?

Rukola, czosnek, imbir, soja, ser gorgonzola, parmezan, ocet balsamiczny, kolendra, dużo pieprzu, rozmaryn, tymianek, oregano, wino, whisky, porto.

Smacznego i zdrowego życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.